Június 27-e a Cukorbetegek Világnapja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) 1991. június 27-én rendezte meg először a Cukorbetegek Világnapját. A diabetes mellitus szószerinti fordításban édes (mellitus), bő vizelést (diabinein= túlcsordulás) jelent. Az egyik leggyakoribb, krónikus megbetegedés a felnőtt korban.
Magyarországon az előforduló cukorbetegség gyakoriságáról – központi regiszter hiányában – pontos adatokkal nem rendelkezünk (NEAK, KSH statisztika), azonban körülbelül 700 ezer cukorbeteg van a vénykiváltás alapján.
A cukorbetegségen belül megkülönböztetünk 1-es típusú diabetes mellitust (T1DM), ahol a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjeinek károsodása következtében inzulinhiány áll elő. A 2-es típusú diabetes (T2DM) inzulinrezisztencián alapuló, a szövetek sejtjei nem érzékelik a szervezet által előállított inzulint. Kezeletlen esetben azonban hosszú távon ez is az inzulintermelés kimerüléséhez vezet és inzulin adására szorul a páciens. Várandósság alatt kialakult diabetest gesztációs (terhességi) diabetes mellitusnak (GDM) nevezzük.
A diabetes mellitus korai felismerése és megfelelő terápiája alapvető fontosságú a szövődmények (pld. alsó végtagi idegkárosodás, vakság, vesekárosodás) kialakulásának megakadályozásában. Diabetes nagyobb eséllyel alakulhat ki azoknál, akik elhízottak (25 kg/m2 feletti testtömeg index), keveset mozognak, 45 év feletti az életkoruk, magasvérnyomásos (hypertonia) betegségük, vagy szív-érrendszeri (cardiovascularis) megbetegedésük van, családban van cukorbeteg, gestatios diabetesük volt, 4000 gramm feletti újszülöttet hoztak világra, emelkedett vérzsírértékük és inzulinrezisztenciájuk van. A cukorbetegség szűrésére a „cukorterheléses vizsgálatot” (orális glükóz tolerancia teszt-OGTT) és a haemoglobin A1C (HbA1C) szint mérését alkalmazhatjuk.
A cukorbetegség kimondható, ha az éhomi vércukor érték ≥ 7,0 mmol/l, OGTT 120-perces értéke ≥ 11,1 mmol/l, HbA1C ≥ 6,5 %.
Javasolt, hogy minden cukorbeteg felnőttnek hetente legalább 150 percnyi közepes intenzitású aerob mozgást folytasson, lehetőség szerint napi rendszerességgel.
A cukorbetegek étrendjében kerülendők a finomított cukrok, a cukrozott üdítőitalok, az édes sütemények, a telített zsírsavakat nagyobb arányban tartalmazó, valamint a magas sótartalmú élelmiszerek, előnyben részesítendők a szénhidrátokat természetes formában tartalmazó élelmiszerek, a rostban gazdag teljes értékű gabonafélék, a zöldségek.
A terápiát tekintve az utóbbi években jelentős fejlődés ment végbe. Új, modern inzulinkészítmények és különböző hatásmechanizmussal működő gyógyszerek kerültek forgalomba.
Azon páciensek, akik inzulint használnak, azok az éppen használatban lévő inzulint szobahőmérsékleten tárolhatják. A direkt hőtől és napsütéstől azonban óvni kell. A tartalékinzulinok hűtőszekrényben tárolandók 4-8 °C között. Az inzulin soha ne fagyjon meg! A felbontott inzulin hűtőszekrényben 2-8 °C között tárolva felbontás után 3 hónapig, szobahőmérsékleten 4 hétig használható.
Nem megfelelő étkezés és a gyógyszerek bevétele, inzulin beadása mellett előfordulhat, hogy a vércukorérték kórosan alacsony (hypoglycaemia), 3,9 mmol/l alatti lesz. Tünetei a verejtékezés, szapora pulzus, remegés, neurológiai tünetek (beszéd-, járás-, látászavar), kábultság, zavart tudat, eszméletvesztés, görcsök, coma. A vércukormérők általában 2,0-2,5 mmol/l-ig mérnek, az alatt csak L, LOW, vagy LO felirattal találkozhatunk. Ha eszméleténél van a páciens és biztonságosan tud nyelni, itassunk/etessünk vele szőlőcukrot, cukros vizet, vagy gyümölcslét a vércukor ellenőrzése mellett. Amennyiben állapota nem javul, vagy eszméletlen azonnal hívjunk mentőt a 104-es vagy 112-es segélyhívószámon.
Kezeletlen vagy fel nem ismert cukorbetegségben, vagy az előírt terápia be nem tartásával előfordulhat magas vércukorszint (hyperglycaemia), ekkor a vércukormérő H, Hi, High feliratot jelezhet. Ilyenkor mindenképp javasolt a mentő hívása, mert olyan elváltozások alakulnak ki, amelyeket kórházi körülmények között tudnak rendezni.
A kialakult cukorbetegség mellett rendszeres szűrővizsgálatok ajánlottak a szövődmények korai felismerése miatt: láb vizsgálata, neuropathia szűrése, fogászati vizsgálat, hasi és nyakiér ultrahang, EKG, szemfenék vizsgálata.
A Gyáli Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár Gyál Város Önkormányzatának támogatásával minden évben több alkalommal rendez Városi Egészségnapot. Többek között ez év áprilisában az Ép testben, ép lélek prevenciós napot, ahol lehetőség nyílt ingyenes cukorbetegség szűrővizsgálatára, valamint 2024. június 14-én a Gyáli Cukorbetegek Egyesületének szervezésében lesznek hallhatóak előadások (ajánlott szűrővizsgálatok és életmódbeli tanácsok cukorbetegeknek) a Közösségi Házban, amely szintén ingyenes. Éljenek ezen lehetőségekkel!
Dr. Molnár Tímea (megjelent 2024. június Gyáli Mi Újság 26-27. oldal)