Védőoltások – Megelőzés – Kezelés
Influenza és a COVID-19 elleni vakcinák jelentősége, valamint megbetegedés esetén teendők.
A védőoltásolyan egészségügyi tevékenység, amelynek során oltóanyagot juttattunk a szervezetbe aktív vagy passzív immunizálás céljából, aminek segítségével az adott betegség elleni specifikus védettség kialakítható és fokozható.
Alapvetően két módon van erre lehetőség: antitestek (ellenanyagok) adásával (passzív immunizáció), illetve antigének (kórokozó egésze vagy egy része) bejuttatásával (aktív immunizáció).
A háziorvosi ellátás szerepe a lakosság immunizálásában nagy jelentőséggel bír.
A felnőtt háziorvosi praxisban leggyakrabban alkalmazott védőoltások, melyek szabadon választhatóak: az influenza, kullancsencephalitis (agyvelőgyulladás), hepatitis (májgyulladás), HPV (human papilloma vírus), pneumococcus, meningococcus elleni védőoltás, tetanusz és veszettség megelőzésére szolgáló oltások.
A késő őszi-téli hónapokban az influenza és a COVID-19 elleni védőoltásoknak van nagy jelentősége, hogy a súlyos, esetlegesen kórházi ellátást igénylő megbetegedéseket, szövődményeket megelőzhessük. Ezen vírusok szempontjából a kockázati csoportba tartozók védőoltása a legfontosabb, vagyis akik életkoruk (60 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül), vagy egészségi állapotuk (pl. autoimmun, tüdőbetegséggel vagy szívbetegséggel élők, immunrendszert gyengítő kezelésben részesülők, várandósok) miatt fokozottan veszélyeztetettek, illetve akik ezen személyeket a vírus átadása révén veszélyeztethetik, számukra jelenleg önkéntesen igénybe vehető és térítésmentes a védőoltás. A COVID-19 elleni oltások azoknak javasolt, akiknek az utolsó oltás óta eltelt legalább 12 hónap és az elmúlt 3 hónapban igazoltan nem estek át a fertőzésen.
Az oltópontokon a COVID-19 elleni védőoltások közül jelenleg elérhető a Comirnaty Original/Omicron (Pfizer) és a Spikevax XBB 1.5 (Moderna) vakcinák.
Településünkhöz legközelebbi oltópontok a Dél-Pesti Centrumkórház, gyermekek esetében pedig a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet. A Dél-Pesti Centrumkórház (DPC) tájékoztatása szerint 2023. december 19-től az oltópont keddenként elérhető 9-16 óra között a DPC-OHII László Kórház 2/c pavilonjában. Előzetes regisztráció nem szükséges, de időpont foglalható a honlapjukon keresztül.
A háziorvosi körzetekben lévő oltóanyagok aktuális rendelkezésre állásáról és adhatóságáról mindenki a saját családorvosánál tud érdeklődni az ismert elérhetőségeiken, amelyek a www.eukozpontgyal.hu/alap/felnott-haziorvos weboldalon megtalálhatóak.
Mind az influenza, mind a COVID-19 vírussal szemben a legjobb védekezés a megelőzés, amelyet egyrészt az előbb leírt vakcinákkal, valamint a rendszeres higiénés kézmosással és az orrot-szájat eltakaró maszk használatával érhetünk el leghatékonyabban. A legtöbb egészségügyi intézményben ismételten bevezették – ezen utóbbi kötelező használatát – decemberben, ahogyan a Gyáli Városi Egészségügyi Központban is.
Ha esetlegesen mégis megfertőződnénk, úgy a tünetek általában a fertőződést követő egy héten belül jelentkeznek lázzal, hidegrázással, levertséggel, általános gyengeséggel, végtag és izomfájdalmakkal, étvágytalansággal, torokfájással és fejfájással. A szaglás és ízérzés átmeneti elvesztését is tapasztalhatjuk COVID-19 okozta megbetegedés esetén. Idővel a szárazköhögés is megjelenhet tünetként. A diagnózis pontosabb felállításához a patikákban vásárolhatóak kombinált gyorstesztek, melyek a COVID-19 és az influenza vírus kimutatására is alkalmasak.
Szövődménymentes esetekben saját magunk is tudjuk eredményesen kezelni ezen megbetegedéseket. Láz és fájdalom jelentkezésekor bármilyen láz és fájdalomcsillapítót bevehetünk, amelyek vény nélkül kaphatóak (pl. paracetamol, ibuprofen, metamizol-nátrium hatóanyagúak). Torokfertőtlenítésre szintén alkalmazhatóak a vény nélkül megvásárolható szopogatós tabletták, viszont fontos, hogy utána ne együnk és igyunk 1-2 óráig. Tengervizes orrspray használata is javalt az orrban keletkező váladék ürülésének elősegítése céljából. Általánosságban pihenés, bő folyadékfogyasztás, C- (napi 1000 mg) és D3-vitamin (legalább napi 2000 NE) szedése is javasolt, utóbbi a téli időszakban egyébként is fontos.
Amennyiben nem javul az állapota, a harmadik nap után is tartósan magas a láza, úgy érdemes konzultálni családorvosával. Ha a fenti tünetek mellé légszomj, nehézlégzés alakulna ki, akkor az Országos Mentőszolgálatot kell hívni a 104-es vagy 112-es hívószámon. A lakosság számára is beszerezhető digitális pulzoximéter is segítségünkre lehet a baj korai felismerésében. Abban az esetben, ha 90% alatti a készüléken a véroxigén szintje, akkor szükséges a kivizsgálás kórházi körülmények között, a legközelebbi sürgősségi osztályt kell felkeresni.
Jelenlegi szabályozás szerint nincs karantén kötelezettség, azonban mindenképpen tanácsos a tünetek megszűnéséig otthon tartózkodni saját és másunk egészségének érdekében.
Dr. Molnár Tímea (megjelent 2024. január Gyáli Mi Újság 17. oldal
)